list motywacyjny który spodoba się rekruterowi
Jak napisać list motywacyjny, aby zyskać w oczach rekrutera?

Na wstępie rozprawmy się z najczęściej popełnianym błędem przez kandydatów, podchodzących do sporządzenia listu motywacyjnego. Zamiast stworzyć własną treść, indywidualnie przedstawiającą kandydata, dostosowaną do pracodawcy, u którego ubiegają się o pracę – kopiują gotowe wzory listów motywacyjnych znalezionych w sieci.

Chyba nietrudno się domyślić, jak zareaguje rekrutujący, który po raz setny czyta te same sformułowania typu:

“W odpowiedzi na ofertę pracy…”

czy też:

“Pragnę zaprezentować swoją kandydaturę…”.

Uniwersalny wzór listu motywacyjnego nie istnieje. Każdy tego typu dokument powinien być indywidualnie sporządzony i dostosowany do danej oferty pracy.

No dobrze. Jeśli uporaliśmy się z podstawową kwestią, przejdźmy do porad – jak faktycznie należy sporządzić list motywacyjny, aby przybliżył nas do otrzymania upragnionej pracy.

Skuteczny list motywacyjny to taki, który odnosi się do korzyści pracodawcy. Po jego przeczytaniu, rekrutujący będzie chciał zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ Twoja kandydatura brzmi bardzo obiecująco. Można powiedzieć, że każdy proces rekrutacyjny, jest dla pracodawcy problemem. W liście motywacyjnym masz pokazać rekruterowi, że to właśnie Ty jesteś rozwiązaniem tego problemu.

Jaki list motywacyjny zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie?

List motywacyjny, podobnie jak CV, powinien skupiać się na konkretnych wartościach, jakie możesz wnieść do firmy. W oczach rekrutera wartościowym kandydatem będzie osoba, która jego zdaniem, będzie najlepiej pasowała do danego stanowiska. Każda osoba rekrutująca ma w swojej głowie obraz idealnego kandydata. Idealny kandydat powinien spełniać wymagania postawione w ofercie pracy.

Dlatego dobrym sposobem na tworzenie dokumentów aplikacyjnych, jest ustosunkowanie się do poszczególnych oczekiwań wynikających z oferty pracy. Jednak tego zazwyczaj dokonujemy w curriculum vitae. To w CV przedstawiasz swoje dopasowanie do oferty pracodawcy. Jeśli nie czytałeś poprzedniego artykułu Jak stworzyć profesjonalne CV (kliknij tutaj) – zapoznaj się z nim koniecznie!

Zostaw komentarz