zainteresowania
Czy zainteresowania są istotną częścią CV?

Opisywanie hobby w życiorysie zawodowym nie zawsze jest obowiązkowe. Mimo wszystko warto wziąć to pod uwagę, ponieważ pasja może wiele o nas powiedzieć. Taki element, opisany w odpowiedni sposób jest w stanie pomóc kandydatom z małym doświadczeniem zawodowym.

Kiedy warto uwypuklić swoje zainteresowania i dlaczego?

  • Hobby mówi wiele na temat charakteru.
    Osoba, która lubi sporty drużynowe, prawdopodobnie nie będzie mieć trudności z pracą zespołową. Jeśli wolisz sporty ekstremalne, to jesteś bardziej skłonny do ryzyka, a przy tym odporny na stres. Z kolei ktoś, kto lubi szachy, najpewniej ma analityczny umysł. Rekruter może więc zwrócić uwagę na tego typu kwestie.
  • Pasja może być związana z zawodem.
    Poza tym dobrze byłoby, jeśli Twoje hobby nawiązuje do stanowiska pracy i wymagań określonych przez pracodawcę. Programista śmiało może wpisać do CV, że interesuje się np. grami komputerowymi. Z kolei dziennikarz pasjonujący się kulturą ma zadatki na krytyka muzycznego lub literackiego. Pracodawca dobrze wie, że kandydat szczerze zainteresowany tematami zawodowymi, będzie się angażował w wykonywanie obowiązków.

W jaki sposób opisać hobby w CV?

Po pierwsze, zrób to konkretnie. Jeżeli piszesz np. o sporcie, to doprecyzuj, o jaką dyscyplinę chodzi. Jeśli jest mowa o muzyce, to podaj swój ulubiony gatunek. Osoby, które mają szerokie zainteresowania, nie muszą wszystkiego wpisywać do aplikacji – wystarczy wybrać najciekawsze pozycje lub te nawiązujące do oferty pracy.

Z czego lepiej zrezygnować?

Nie próbuj kłamać. Nigdy nie wiesz, czy zmyślone hobby nie okaże się „konikiem” potencjalnego szefa, a wtedy może zapytać Cię o szczegóły.

Kolejną kwestią jest zainteresowanie kontrowersyjnymi tematami. Jeśli pasjonują Cię np. seryjne morderstwa, religia, polityka czy gry hazardowe, to lepiej sobie odpuść zamieszczanie tego w CV. To wcale nie musi o Tobie źle świadczyć, ale nie wiadomo jak zostanie to odebrane przez rekrutera. Pewnych tematów bezpieczniej jest nie poruszać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zostaw komentarz