dobra praca
Dobra praca – co to znaczy i gdzie jej szukać?

Dobra praca – jakie kryteria można zastosować?

Aby określić danego pracodawcę jako godnego polecenia, etatowcy zwykle kierują się takimi kryteriami jak:

1. Zarobki
Dla większości to ma największe znaczenie. Liczy się nie tylko atrakcyjna podstawa, ale też przejrzysty system premiowy. Ponadto sprawdzeni i lojalni pracownicy, którzy odnoszą duże sukcesy, powinni co jakiś czas otrzymywać podwyżki.

2. Możliwości rozwoju
Jasna ścieżka kariery to nie wszystko. Firmy, które idą z duchem czasu, są w stanie pokryć koszty szkolenia pracowników, studiów podyplomowych czy kursów językowych. Jeżeli pracownik nie ma możliwości rozwoju, nie uczy się niczego nowego i nie przejmuje nowych zadań, to prędzej czy później dopadnie go rutyna, a może nawet wypalenie zawodowe.

3. Świadczenia pozapłacowe
Mogą one być przejawem troski o zdrowie pracownika. Pakiet benefitów powinien być dostosowany indywidualnie do charakteru pracy oraz wieku. Dzięki takim świadczeniom można też miło spędzać czas w gronie znajomych oraz rozwijać pasje. Najpopularniejsze benefity to:

  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • ubezpieczenie na życie,
  • karnet sportowy,
  • bilety do kina/teatru,
  • wczasy pod gruszą,
  • pokrycie kosztów dojazdu,
  • wyżywienie i zakwaterowanie.

4. Kultura organizacyjna
Można ją rozumieć jako zbiór norm i wartości promowanych przez firmę, a także wizję jej działania. Duże znaczenie ma też to, czy przedsiębiorstwo inwestuje w integrację pracowników – wspólne imprezy, wyjazdy i szkolenia mogą sprawić, że zatrudnione osoby lepiej się poznają, a przy tym będą się bardziej identyfikować z firmą.

5. Work-life balance
Równowaga między życiem zawodowym a osobistym jest niezwykle istotna. Pracownik powinien być wypoczęty, zdrowy, mieć czas dla rodziny i znajomych.

Jak znaleźć dobrą pracę?

Z pewnością w firmie, która odnosi sukcesy w swoim sektorze i dba o pracowników, rekrutacja jest prowadzona bardzo starannie. Musisz mieć nienaganne dokumenty aplikacyjne. Jeżeli chcesz trafić na solidnego pracodawcę, to warto poczytać opinie na forach i portalach branżowych. Koniecznie sprawdź, czy dana firma oferuje pakiet socjalny i na jakich zasadach awansują pracownicy. Istnieje też wiele rankingów pracodawców – koniecznie tam zajrzyj, jeśli chcesz zatrudnić się u jednego z liderów rynku.

Zostaw komentarz