planowanie kariery zawodowej
Co jest ważne przy planowaniu kariery zawodowej?

Karierę zawodową można postrzegać na rożne sposoby. Dla jednych jest ona celem samym w sobie. Są to osoby, dla których wysokie stanowisko czy bycie znanym w branży, jest równoznaczne z sukcesem. Inni robią karierę, aby dzięki temu osiągnąć władzę czy prestiż albo po prostu mieć wysokie zarobki. Aby rozsądnie zaplanować karierę, musimy przede wszystkim mieć świadomość swoich predyspozycji zawodowych i celów życiowych. W osiągnięciu takich celów pomocne mogą być konsultacje z doradcą zawodowym lub psychologiem. Przydadzą się także testy osobowościowe czy kompetencyjne. Czasem takie testy można pobrać bezpłatnie z internetu, a najlepsze z nich oferują firmy działające w doradztwie personalnym.

Osoby, które na poważnie planują karierę zawodową, powinny na bieżąco śledzić sytuację na rynku pracy. Zdarza się, że dany zawód jest dzisiaj na topie, ale za kilka lat może odejść do lamusa. W wielu branżach trzeba też brać pod uwagę ciągłą konieczność podnoszenia kwalifikacji.

Przy planowaniu kariery zawodowej niezwykle ważne jest określenie swojego celu, wartości i zainteresowań. Istotne znaczenie mają umiejętności i kompetencje. Dobrze wiedzieć, czy aby na pewno posiadamy predyspozycje psychofizyczne do wykonywania wymarzonego zawodu. Musimy też skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności i sprecyzowaniu tego, jakie środowisko pracy najlepiej nam odpowiada. W tym przypadku warto rozważyć takie kwestie jak m.in. to, czy wolimy pracę zespołową, czy samodzielną, czy jesteśmy skłonni do podejmowania ryzyka i podróży służbowych. Zaplanowanie kariery wymaga określenia środków niezbędnych do osiągnięcia celu. Takimi środkami może być np. nauka języka obcego czy podjęcie specjalistycznego szkolenia.

Na pewno warto planować swoją karierę zawczasu, bo nieuporządkowane CV nie przekonuje pracodawców do kandydatów. Osoby, które stale zmieniają branże i stanowiska, nie robią tak dobrego wrażenia na rekruterach, jak ci, których życiorysy zawodowe wskazują na uporządkowaną, logiczną ścieżkę kariery.

Na co nie mamy wpływu?

Trzeba być przygotowanym na to, że nie zawsze możemy wszystko przewidzieć. W planowaniu kariery mogą przeszkodzić czynniki od nas niezależne takie jak m.in. ciężka choroba, problemy rodzinne, kryzys gospodarczy czy upadłość firmy. Czasem mimo świetnych kwalifikacji bywa ciężko o etat, gdy w danym zawodzie panuje duża konkurencja. Na najlepszej pozycji znajdują się przedstawiciele profesji deficytowych.

Zostaw komentarz