Kiedy przygotować niestandardowe CV?
Kiedy przygotować niestandardowe CV?

Dla kogo klasyczne CV

Niesztampowe CV naprawdę może być pomocne w znalezieniu pracy. Rekruterzy i pracodawcy zgodnie twierdzą, że zwykle na przejrzenie dokumentów aplikacyjnych mają dosłownie po kilka sekund. Wniosek z tego taki, że życiorys zawodowy i list motywacyjny, powinniśmy przygotować tak, aby były one przejrzyste, ale jednocześnie zwracały czymś uwagę.

Klasyczne CV z pewnością przyda się, jeśli aplikujemy na poważne stanowiska typu asystent w kancelarii prawnej, kontroler skarbowy, główna księgowa, bankier czy urzędnik. Tutaj nie ma co porywać się na kolorowe, awangardowe dokumenty, a lepiej postawić na czytelność, schludność i stonowane barwy. W takim przypadku znakomicie sprawdzą się szablony CV.

Film video

CV w formie video to nowość na polskim rynku pracy, ale w niektórych branżach video prezentacja rzeczywiście okazuje się strzałem w dziesiątkę. Jakie zalety ma tego rodzaju forma? Bez cienia wątpliwości, dobry film jest bardziej dynamiczny i angażujący niż papierowy dokument. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które planują rozwijać karierę w reklamie, marketingu albo w IT. Wadą tego typu prezentacji jest to, że trzeba poświęcić im sporo czasu i podejść do tematu naprawdę profesjonalnie. Z drugiej strony przekaz jest pełniejszy, a video to dobry patent dla osób, które nie boją się rozmawiać i są pewne siebie. Taka prezentacja to niezły pomysł również w przypadku handlowców.

CV branżowe

Niektórzy eksperci rynku pracy są zdania, że warto tworzyć aplikacje związane z konkretną dziedziną. Tym sposobem już w pierwszej fazie rekrutacji można się wykazać. Idąc takim tokiem myślenia, dziennikarz stworzy np. wzór okładki gazety, a grafik prześle plakat. Programista może wysłać życiorys zawodowy w formie kodu.

Inne, nieco nietypowe formy CV, które są dzisiaj coraz bardziej popularne, to prezentacje multimedialne i infografiki. Do oryginalniejszych pomysłów należy też CV w formie rękodzieła lub strony internetowej. Nie ma też nic złego w dodaniu do aplikacji ilustracji lub zdjęć. Najważniejsze, żeby dokument był stworzony z myślą o stanowisku, na które zamierzamy aplikować.

Zostaw komentarz