jakie zdjęcie do CV
Jakie zdjęcie umieścić w CV?

Jakie znaczenie ma zdjęcie kandydata umieszczone w CV? Jak powinna wyglądać profesjonalna fotografia, którą umieszczamy w dokumentach aplikacyjnych? Czy zdjęcie jest wymaganym elementem w curriculum vitae?

Życiorys zawodowy ma przekonać potencjalnego pracodawcę, że dany kandydat doskonale nadaje się na dane stanowisko. Nie powinno zatem ulegać wątpliwości, że nie wygląd, lecz doświadczenie zawodowe oraz kompetencje, mają największe znaczenie w przypadku ubiegania się o zatrudnienie. Zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV, ale profesjonalnie wykonane, może przyczynić się do lepszego postrzegania kandydata przez rekrutera.

Fotografia umieszczona w CV może ułatwić rekrutującemu, skojarzenie kandydata z jego kompetencjami zawodowymi, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Są również stanowiska, takie jak: pracownik recepcji, specjalista ds. obsługi klienta, czy handlowiec, w przypadku których, pracownik staje się niejako wizytówką firmy. W tym wypadku profesjonalny wygląd i miła aparycja mogą zwiększyć szansę na zatrudnienie. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza fotografia, nie zastąpi wysokich kwalifikacji, wymaganych na danym stanowisku pracy.

Jakie zdjęcie powinniśmy umieścić w CV?

Profesjonalna fotografia przedstawia twarz kandydata bądź twarz i ramiona. Bardzo dobrze wyglądają również zdjęcia prezentujące sylwetkę mniej więcej do pasa. Do zdjęcia warto założyć w strój biznesowy. Jeśli aplikujemy do firmy o mniej formalnym charakterze, możemy zdecydować się na mniej oficjalny ubiór. Przestrzegajmy jednak zasad zdrowego rozsądku. Zdjęcie zrobione u cioci na imieninach bądź na wycieczce, jest dalekie od profesjonalnego. Niedopuszczalne są również fotografie, na których poza nami, znajdują się inne osoby.

Jakie kolory najlepiej prezentują się na zdjęciach w dokumentach aplikacyjnych?

Na zdjęciach biznesowych, najlepiej prezentuje się kandydat ubrany w kolory takie jak: granat, szarość czy grafit. Wzorzyste i wielokolorowe ubrania lepiej sobie odpuścić, tak samo zbyt jaskrawe kolory. Nadmierna ilość kolorów również nie jest wskazana. Ta sama zasada tyczy się również biżuterii oraz makijażu – mniej oznacza lepiej. Jeśli chodzi o tło fotografii, najlepiej sprawdzą się jasne stonowane barwy.

Pamiętajmy również o odpowiedniej jakości fotografii. Niewyraźne, rozpikselowane i rozmazane zdjęcie, będzie wskazywać na brak profesjonalnego podejścia do procesu rekrutacji. Fotografia powinna być umieszczona w CV, a nie dołączone w osobnym pliku. Najlepiej sprawdzają się dokumenty w formacie PDF. Mamy wówczas gwarancję, że rekruter otrzyma naszą aplikację w niezmienionej formie wizualnej. Inne formaty mogą “rozjechać” nam wygląd CV, a nawet nieprawidłowo wyświetlić naszą fotografię.

Zostaw komentarz