sposoby na zrobienie dobrego wrażenia na rozmowie rekrutacyjnej
Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie o pracę? 5 sposobów

Stres nie jest dobrym doradcą, a jeżeli na samą myśl o spotkaniu z rekruterem zaczynasz się denerwować, to zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

  1. Przygotuj się

Przygotowanie do rozmowy o pracę obejmuje kilka ważnych kwestii:

  • Kluczową sprawą jest odpowiedni wygląd.

To jak ubierzesz się na taką okazję, zależy w dużej mierze od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz. Osoby, które starają się o etat w ministerstwie, na uczelni czy w branży prawniczej, raczej powinny postawić na formalny, klasyczny strój. Przedstawiciele kreatywnych zawodów mogą sobie pozwolić na większą swobodę, ale schludność to podstawa.

  • Musisz świetnie znać swoje CV.
  • Warto mieć wiedzę na temat firmy, w której chcemy pracować. Pytanie o treści: „co pan/pani wie o naszej firmie?”, to standard na rozmowach rekrutacyjnych. Dlatego sprawdźmy, jaka jest pozycja przedsiębiorstwa w branży oraz jego historia rozwoju.
  1. Postawa
  • Pamiętaj o uśmiechu i pewnym uścisku dłoni. Nie bój się kontaktu wzrokowego.

Jeśli zostałeś zaproszony do udziału w rekrutacji, to oznacza, że Twoja kandydatura jest na poważnie brana pod uwagę. Czasem dobre wrażenie na rozmowie o pracę może bardziej pomóc niż  doświadczenie.

  • Punktualność

Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, koniecznie sprawdź wcześniej dojazd na miejsce. Punktualność to wyraz szacunku dla czasu rozmówcy. 

  1. Pozytywne nastawienie
  • Brak wiary we własne siły może wiele popsuć. Musisz zatem być świadomym swoich osiągnięć i przygotować się na niewygodne pytania. Tutaj bardzo liczy się pewność siebie, a także opanowanie.
  1. Lista pytań do rekrutera
  • Zastanów się nad tym, czy masz jakieś pytania do potencjalnego szefa. Tym sposobem okażesz zaangażowanie.
  • Na rozmowie kwalifikacyjnej można śmiało pytać m.in. o kwestie dotyczące spraw organizacyjnych, ścieżki rozwoju w firmie czy benefitów. Nie zaszkodzi dowiedzieć się, czy pracodawca przewiduje konieczność pracy w delegacji, a także czy pracownik może liczyć na udział w szkoleniach zewnętrznych, czy pracę zdalną.
  1. Potwierdź swoje sukcesy
  • Portfolio czy referencje to dokumenty, które można zabrać na rozmowę o pracę. Nie zaszkodzi też mieć przy sobie certyfikatów potwierdzających ukończenie specjalistycznych kursów czy znajomość języków.

Zostaw komentarz