jak napisać list motywacyjny
3 zasady jak napisać skuteczny list motywacyjny? Struktura, przykłady, wskazówki

List motywacyjny jest odrębnym dokumentem od CV i nie może kopiować treści zawartej w życiorysie zawodowym. Jakie informacje zatem powinniśmy w nim przekazać?

W liście motywacyjnym powinieneś uzasadnić w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe zawarte w CV, możesz zastosować w pracy, tak aby były realną korzyścią dla pracodawcy.

1. Początek listu motywacyjnego powinien zainteresować rekrutera

Pierwsze zdanie w liście motywacyjnym, bardzo często decyduje o tym, czy osoba rekrutująca zechce przeczytać go do końca. Twoim zadaniem jest wzbudzić zainteresowanie czytającego. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie listu motywacyjnego jest wykazanie, dlaczego warto Cię zatrudnić. Możesz rozpocząć np. w ten sposób:

“Posiadam ponad 6-letnie doświadczenie w zawodzie X. Chciałbym przekonać Państwa, jak moja wiedza oraz umiejętności, przyczynią się wniesienia wartości do firmy Y”.

Takim postawieniem sprawy, przedstawisz siebie, jako doświadczonego kandydata, Zasugerujesz pracodawcy, że doskonale wiesz, jakie korzyści odniesie, jeśli zdecyduje się Ciebie zatrudnić.

Możesz również, jeśli jest to spójnie z Twoją osobowością, pokusić się o dość oryginalny wstęp np.

“Pragnę w trzech krótkich argumentach udowodnić, że doskonale nadaję się na stanowisko Z” w Państwa firmie.

2. Udowodnij, że pracodawca zyska, ponieważ to właśnie Ciebie zatrudni!

List motywacyjny jest niejako ofertą, którą przedstawiasz potencjalnemu pracodawcy. Skup się zatem na tym, jak przyczynisz się do realizacji planów pracodawcy. Jaką wiedzę posiadasz i jakimi umiejętnościami dysponujesz, które sprawią, że pracodawca zechce Cię w swoim zespole.

Dobrymi przykładami najlepiej udowodnisz, że jesteś wartościowym pracownikiem. Zastanów się, jakie były Twoje największe osiągnięcia zawodowe. Nie chodzi tu bynajmniej np. o awans ze stanowiska Specjalisty na stopień Starszego Specjalisty. Chodzi o to, jak swoją pracą przyczyniłeś się do sukcesu firmy. Jakie działania podjąłeś, dzięki którym pracodawca osiągnął wymierne korzyści.

Najlepiej posługiwać się danymi, liczbami i faktami. Czyż nie dumnie brzmi:

“Pracując jako Project Manager, koordynowałem 6 ważnych projektów. Wprowadziłem m.in. produkt X na rynek, którego sprzedaż w Y czasie przyniosła 60% zysków więcej, niż zakładaliśmy”.

Powyższy przykład doskonale pokazuje, jak wartościowym pracownikiem jesteś, ponieważ dzięki Tobie firma odniosła sukces. Jeśli masz na swoim koncie kilka tego typu sukcesów, zaprezentuj 2-3, którymi potencjalny pracodawca może być zainteresowany zainteresować. Pamiętaj, że dla pracodawcy ważne są takie Twoje umiejętności, które będziesz mógł zastosować, jeśli zdecyduje się Ciebie zatrudnić.

3. Odpowiednie zakończenie listu motywacyjnego może sprawić, że rekruter zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną!

Czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu rekrutujący zaraz po przeczytaniu Twojego listu motywacyjnego, sięgnie po telefon i wybierze Twój numer? Owszem – możesz zasugerować, że w dokumentach aplikacyjnych nie zawarłeś wszystkich informacji na swój temat i chętnie je rozwiniesz, na spotkaniu w sprawie pracy. Albo, że w liście motywacyjnym zawarłeś, tylko niektóre sukcesy zawodowe, a z uwagi na szacunek do czasu czytelnika – rekrutera, ograniczyłeś tekst pisany.

Kilka porad technicznych

Wiesz już, jakimi informacjami możesz przekonać rekrutera, żeby zaprosił Cię na spotkanie w sprawie pracy. Nawet najlepsza treść i najlepsze argumenty mogą nie odnieść właściwego rezultatu, jeśli nie zadbasz o aspekty wizualne.

Zadbaj o czytelność i przejrzystość tekstu. Lepsze będą mniejsze bloki tekstu niż zlepiony duży obszar tekstowy. Warto pogrubić elementy tekstu, którymi chcesz przyciągnąć uwagę rekrutującego. Wysyłając swój dokument w formacie PDF, będziesz miał gwarancję, że rekruterowi wyświetli się w identycznym układzie jak na Twoim komputerze.

Zadbaj również o odpowiednie formatowanie i równe akapity. Profesjonalizm swój zbudujesz, wysyłając CV i list motywacyjny w jednakowym szablonie. Możesz również skorzystać z gotowych wzorów dokumentów aplikacyjnych (kliknij tutaj). To darmowe narzędzie zaoszczędzi Twój czas. Nie będziesz musiał martwić się formatowaniem i budowaniem profesjonalnego układu – my zrobimy to za Ciebie!

Zostaw komentarz