jak napisać pierwsze CV
Jak napisać pierwsze CV? Porady dla licealistów i studentów

Przygotowanie życiorysu zawodowego sprawia wiele trudności osobom, które robią to po raz pierwszy. Wątpliwości wzbudza nie tyle sama forma CV, ile raczej problemy z uzupełnieniem sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego. Oczywiście postawienie pustej rubryki nie będzie wyglądało najlepiej. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli jesteś uczniem liceum czy studentem pierwszego roku, być może są jakieś aktywności, które mógłbyś zamieścić w tym punkcie życiorysu.

Co może okazać się alternatywą dla informacji o dotychczasowym zatrudnieniu?

Są na to sposoby, ale musisz zadać sobie kilka pytań:

  1. Czy w czasie nauki w liceum/technikum udzielałeś się w kołach zainteresowań lub działałeś w samorządzie szkolnym? A może brałeś udział w konkursach lub w olimpiadach?
  2. Czy podczas wakacji pracowałeś dorywczo, chociażby przy zbiorach owoców lub w firmie wujka? Pamiętaj, że każda dorywcza praca się liczy.
  3. Może odbyłeś bezpłatne praktyki, staż lub działasz w lokalnym stowarzyszeniu? Tego typu informacje koniecznie trzeba zamieścić w CV.
  4. Jeżeli jako student udzielałeś się w organizacjach studenckich lub byłeś na wymianie międzynarodowej, to musisz o tym wspomnieć. Takie komunikaty pokazują, że nie jesteś stereotypowym studentem, dla którego priorytet stanowią imprezy. Informacje o pobycie za granicą to dowód na to, że jesteś samodzielny i znasz język obcy.
  5. Prowadzisz aktywność w sieci związaną ze swoim hobby w formie videobloga lub photobloga? To też zasługuje na uznanie, a w CV warto zamieszczać linki do wartościowych adresów internetowych.

Dlaczego pracownik bez doświadczenia też może zostać doceniony przez pracodawcę?

  1. Kompetencje cyfrowe ‒ młodzież zwykle jest za pan brat z technologią. Jeżeli znasz np. zaawansowane programy graficzne, to obowiązkowo wspomnij o tym w aplikacji.
  2. Znajomość języków obcych ‒ pod tym względem młodzi ludzie często prześcigają doświadczonych pracowników.
  3. Ciekawe hobby ‒ jeśli brak Ci doświadczenia, to spróbuj w nietuzinkowy sposób opisać swoje zainteresowania, szczególnie gdy są one związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Zostaw komentarz