błędy w dokumentach aplikacyjnych
Gdy rekruter nie dzwoni, sprawdź ponownie swoją aplikację

Jeśli od dłuższego czasu telefon milczy pomimo wysłanych wielu aplikacji, pora przyjrzeć się im na nowo. Jeżeli jedno CV stanowi bazę do zgłoszeń na wiele ofert pracy i mimo tego, nikt nie oddzwania, trzeba spojrzeć ponownie krytycznym okiem na jego strukturę. Zamiast oddawać się nieprzychylnym emocjom, należy ocenić sytuację i wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski.

Ponowna analiza CV pozwoli dokonać niezbędnych poprawek, które być może mają znaczący wpływ na brak kontaktu na linii rekruter-kandydat. Dokument aplikacyjny powinien być przejrzysty, bezbłędny i zawierać konkretne informacje.

Ważnym elementem ubiegania się o konkretne stanowisko pracy, może być przygotowanie CV dostosowanego do oferty pracy. Jeśli to samo CV wysyłane jest wszędzie i mimo to nikt się nie kontaktuje, może zwyczajnie jest ono nijakie. Być może nie spełniasz warunków określonych w ogłoszeniu o pracę lub nie wykazujesz tego w swojej aplikacji. Zastanów się, co Twoje CV mówi o Tobie i jaką korzyść ukazuje potencjalnemu pracodawcy.

Rozwiązaniem niemal idealnym, jest aplikowanie tam, gdzie kandydat spełnia wszelkie wymogi formalne wynikające z ogłoszenia o pracę. Ważne, aby nie popłynąć z nadmiarem informacji. Najważniejszy jest umiar i umiejętne przekazanie najistotniejszych informacji na swój temat.

Najważniejsze informacje nie są równoznaczne ze wszystkimi. Nadmiar może także szkodzić. Nie ma sensu podawać kursów, które w żaden sposób nie przydadzą się na etapie rekrutacji. Szkoda zabierać cenne miejsce na elementy, które nie przyniosą korzyści kandydatowi.

Fakt, który warto zapamiętać, tworząc CV – rekruter nie ma czasu dokładnie analizować całego dokumentu. Bardziej wnikliwie sprawdza za to najważniejsze z punktu widzenia rekrutacji elementy składowe, czyli doświadczenie. To najistotniejsza w całym dokumencie sekcja wymagająca szczególnego dopieszczenia detali i dokładnego sprawdzenia błędów.

Jeżeli Twoje doświadczenie zawodowe jest bogate i obfituje w wiele różnych miejsc pracy, może warto zrezygnować z niektórych, zwłaszcza tych dorywczych, które miały miejsce podczas studiów itp. To, że podczas studiów kandydat odbył praktyki, także niczego nie wnosi.

Przyjęło się, że dobre CV nie powinno przekraczać dwóch stron A4, bez względu na ilość doświadczenia. Umiejętne stworzenie szablonu, który wszystko pomieści to podstawa. Jeśli nie masz na to pomysłu, warto skorzystać z kreatora, który w sposób przejrzysty połączy treść z wizualną formą.

Na koniec rzecz najważniejsza, czyli bardzo uważne przeczytanie CV. Koniecznie należy sprawdzić, czy:

  • numer telefonu lub adres mail nie zawiera błędu;
  • całość treści jest spójna i merytoryczna;
  • nie ma błędów ortograficznych i gramatycznych;
  • zawarta jest klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

Ostatni punkt jest o tyle istotny, gdyż jego brak może wiązać się właśnie z brakiem kontaktu ze strony rekrutera. Niewpisanie klauzuli jest niemal jednoznaczne z brakiem zgody na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji. Skoro nie ma klauzuli, oznacza to, że kandydat nie wyraża zgody, aby jego dane zostały wykorzystane m.in. do kontaktu ze strony firmy.

Zostaw komentarz