jakie wpisać dane osobowe do CV
Dane osobowe w CV – które wpisać, których warto unikać?

Sekcja z danymi osobowymi jest niezbędnym elementem formalnym, który musi znaleźć się w każdym życiorysie zawodowym. Za pośrednictwem danych personalnych, udzielasz rekruterowi podstawowych informacji na swój temat. Dzięki nim potencjalny pracodawca może skontaktować się z kandydatem.

W danych personalnych powinny znaleźć się informacje, które mają istotne znaczenie dla procesu rekrutacji. Wszelkie dodatkowe informacje, które w żaden sposób nie przydadzą się rekrutującemu, powinno się pominąć. Nadmiar danych w CV nie jest wskazany, ponieważ utrudnia dotarcie do tych, które faktycznie interesują rekrutera. Poza tym mniej tekstu pozwala skrócić CV do jednej, maksymalnie dwóch stron. Jeśli masz do wyboru umieścić dodatkowe dane osobowe oraz swoje umiejętności i kompetencje – bez wahania wybierz te drugie.

Istnieje określony zakres informacji, które przyjęło się umieszczać w curriculum vitae. Do tego typu danych można zaliczyć: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon i adres mailowy.

Imię i nazwisko, telefon i adres mailowy są niezbędnymi danymi umożliwiającymi kontakt z Tobą. Nie masz natomiast obowiązku umieszczania daty urodzenia. Może ona jednak dać podpowiedź rekruterowi, m.in. jakiego pokolenia na rynku pracy jesteś przedstawicielem. Adres zamieszkania teoretycznie również nie musi zostać umieszczony. Jeśli natomiast ubiegasz się o zatrudnienie w danym mieście i adres wskazuje, że zamieszkujesz dane miasto – dasz jasny komunikat, że znajdujesz się na miejscu. Taka informacja może rozwiać jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ewentualnych kłopotów z dojazdem z innego miasta, bądź koniecznością zorganizowania przeprowadzki.

Jeśli chodzi o adres mailowy, postarajmy się, aby brzmiał profesjonalnie. Jeśli pocztę elektroniczną zakładaliśmy już dawno, a w naszym adresie widnieją określenia typu: buziaczek, anulka czy przemo – koniecznie załóżmy nowy adres mailowy. Profesjonalna poczta powinna zawierać nasze imię i nazwisko bądź inicjały, np. jan.kowalski, j.kowalski itp.

Niektóre osoby w CV podają również informacje takie jak: stan cywilny, uzyskany tytuł zawodowy, a nawet cytat, który ma oddać ich sposób podejścia do pracy. Tego typu informacje możesz sobie odpuścić. Z dodatkowych informacji natomiast warto dodać takie, które realnie mogą podnieść Twoją wartość w oczach rekrutującego. Możesz umieścić np. link do swojego portfolio, bądź do profilu na portalu o charakterze zawodowym.

Na końcu rzecz praktycznie najważniejsza – dokładnie sprawdź poprawność swoich danych w CV. Niewyobrażalna byłaby sytuacja, w której rekruter nie może się z Tobą skontaktować i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, bo popełniłeś błąd w numerze telefonu.

Zostaw komentarz