Niektórzy są zdania, że dopiero awans na stanowisko kierownika czy dyrektora świadczy o prestiżu zawodowym. Można też usłyszeć opinie, że jeśli ktoś nie zrobi kariery np. do trzydziestki, to już nigdy mu się nie uda. Warto być realistą i zastanowić się nad tym, czy każdy nadaje się do pracy na kierowniczym stanowisku.
Jakie kompetencje musi mieć dobry menedżer?
- Aby kierownik był szanowany przez podwładnych i współpracowników, musi znać swoją wartość i być pewnym siebie. Osoby nieśmiałe o introwertycznym usposobieniu, raczej nie odnajdą się jako kierownicy w korporacjach.
- Odpowiedzialność. To kolejna cecha ważna u pracownika, który ma odpowiadać za cały zespół. Liczy się też samodzielność i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.
- Odporność na stres. Praca na kierowniczym stanowisku to także przyjmowanie porażek i działanie pod presją czasu. Wielu menedżerom z trudem przychodzi zwalnianie podwładnych.
- Komunikatywność i kooperacja. Kierownik musi dogadywać się z pracownikami, aby wiedzieć, jakie wyzwania stoją przed jego działem. Dobry kontakt jest niezbędny do tego, aby menedżer motywował swoich podwładnych.
Czy zawsze opłaca się przyjmować awans na stanowisko kierownika?
Awans może oznaczać szansę, aby się wykazać na nowym stanowisku i pokazać zdolności przywódcze. Jednak nie zawsze jest on opłacalny. Czasem trzeba przejąć panowanie nad zespołem, który nie jest zdyscyplinowany i są w nim konflikty. Poza tym pamiętajmy, że wraz ze wzrostem odpowiedzialności, powinno się zwiększyć wynagrodzenie. Bez wątpienia nie każdy sprawdzi się na kierowniczym stanowisku. Nie tylko doświadczenie zawodowe się liczy, ale też cały szereg umiejętności miękkich.