tworzenie listu motywacyjnego
5 wskazówek, które pomogą stworzyć treść listu motywacyjnego

Wzorów listów motywacyjnych można znaleźć co niemiara. Jednak tutaj zawsze wygrywa oryginalność i nieszablonowość. Jak zatem stworzyć dokument aplikacyjny tak, aby nie trafił do kosza?

  1. Stwórz ofertę sprzedażową

Redagując list motywacyjny, możemy działać w taki sam sposób, jakbyśmy tworzyli ofertę sprzedażową. W końcu musimy przemawiać do pracodawcy, językiem jego korzyści.

  1. Przemyślana grafika

Oczywiście w tym przypadku panuje duża swoboda, ale najlepiej byłoby, gdyby list motywacyjny i CV miały jednakową szatę graficzną. Najlepiej, żeby list motywacyjny przyciągał wzrok i zachęcał do czytania. Nie ma mowy o niechlujności. Grafika ma specjalne znaczenie w przypadku zawodów związanych z takim sektorem jak IT, grafika komputerowa czy marketing. Warto się wyróżniać.

  1. Unikaj oklepanych zwrotów

Używanie typowych zwrotów może sugerować, że list motywacyjny takiego kandydata, nie był tak naprawdę przemyślany i nic nowego się z niego nie dowiemy. Korzystanie z pierwszego lepszego wzoru na pewno się nie opłaca.

  1. Opisz, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem

Taki opis na pewno nie zaszkodzi. Jeżeli chcesz udowodnić, że sprawdzisz się na danym stanowisku, to wspomnij o największych sukcesach. Warto operować konkretnymi danymi jak np. procentowy wzrost sprzedaży itp.

  1. Nie kopiuj CV

Niestety wiele osób zapomina o tym, że list motywacyjny nie polega na powielaniu ani rozwijaniu informacji  już zawartych w CV. Musimy opisywać swoje mocne strony i plany rozwojowe tak, aby nasza kandydatura wpisała się w oczekiwania danego pracodawcy. Nie zawsze jest sens wpisywać wszystkie swoje dokonania. Skupmy się na tym, co ma związek z tą konkretną ofertą pracy.

Zostaw komentarz