Być może zazdrościsz znajomym, którzy pracują na kierowniczych stanowiskach lub biorą udział w międzynarodowych projektach. Nie każdy pracownik jest w stanie zrobić oszałamiającą karierę przed trzydziestką czy w ogóle kiedykolwiek w swoim życiu, ale warto zauważyć, że nie zawsze jest to kwestia braku odpowiednich kwalifikacji. Oto czynniki, które najczęściej hamują rozwój kariery zawodowej:
1. Strach przed zmianami
Wiele osób tkwi w pracy, z której nie są zadowoleni, ponieważ czują się bezpiecznie w danej sytuacji i nie chcą wychodzić ze swojej strefy komfortu. Ludzie, którzy osiągają sukcesy zawodowe, są otwarci na nowe wyzwania. Czasem zmiana stanowiska pracy niesie ze sobą naprawdę wiele zmian. Nie wspominając już o rewizji obowiązków czy nowym otoczeniu, kolejny prawodawca może wymagać np. gotowości do przeprowadzki czy podróży służbowych.
2. Perfekcjonizm
Ludzie nie rozumieją, że tak naprawdę nikt nie jest perfekcyjny i nie można być najlepszym we wszystkim, co się robi. Nie wszystkie projekty trzeba też realizować na 100% swoich możliwości. Zdarza się, że perfekcjoniści są zbyt nadgorliwi i zbyt długo skupiają się na kwestiach, które wcale nie są takie istotne, a wydajność też ma w pracy bardzo duże znaczenie.
3. Obwinianie innych
Niektórzy nie przyjmują wcale do wiadomości, że coś mogło im pójść nie tak, a winy za nieudaną akcję szukają u kolegów z pracy czy przełożonych. Mądry pracownik potrafi wyciągać wnioski, aby nie powielać złych schematów w przyszłości. Poza tym szukanie wymówek i przerzucanie odpowiedzialności, to najprostszy sposób na usprawiedliwienie swoich niedociągnięć.
4. Brak cierpliwości i motywacji
Zwykle osoby, które osiągnęły sukces zawodowy, musiały długo i ciężko na niego pracować. Wysokie stanowisko wymaga wiele samodzielnej nauki, a także rozwijania kompetencji miękkich. Osoby, które zadowalają się byle jaką pracą i byle jaką płacą, zwykle nie są chętne do podnoszenia kwalifikacji i nie wychylają się w firmie z pomysłowymi rozwiązaniami.
5. Brak wiary w siebie
W osiąganiu sukcesów mogą hamować nas również nasze wewnętrzne przekonania. Ludzie sukcesu są skłonni do ryzyka i nie boją się krytyki innych ludzi ani nie porównują się z nimi. Bez wiary we własne umiejętności ciężko liczyć na dobrą pracę. To oczywiste, bo jeśli sami nie wierzymy w swoje zdolności, to jak many przekonać pracodawcę o tym, że warto nas zatrudnić?