negocjowanie warunków zatrudnienia
3 porady dotyczące negocjowania warunków zatrudnienia

Rozmowy kwalifikacyjne bywają stresujące, a dla niektórych najgorszą częścią spotkania są negocjacje dotyczące wynagrodzenia. Jeżeli właśnie otrzymałeś zaproszenie do udziału w rekrutacji, to koniecznie musisz przygotować się na rozmowę o finansach. Oczekiwania kandydatów dotyczące płac mogą być kluczowe dla wyniku rekrutacji, ale pamiętajmy, że łatwiej jest wynegocjować atrakcyjną stawkę w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, niż otrzymać dużą podwyżkę już w trakcie zatrudnienia.

Co więc zrobić, aby wynegocjować jak najlepsze warunki?

  1. Orientuj się

Aby wynegocjować dobrą stawkę, musisz wiedzieć, jakie są średnie zarobki w Twojej branży. Oczywiście poziom płac jest uzależniony od wielu czynników, takich jak wielkość firmy czy region, w którym będziesz pracować. Wiadomo, że międzynarodowa korporacja płaci inaczej niż początkująca firma w miasteczku. Istnieje wiele porównywarek i statystyk dotyczących płac na określonych stanowiskach.

  1. Wyceń się

Na tym samym stanowisku zarobki naprawdę mogą się bardzo różnić. Wszystko zależy od tego, czy kandydat potrafi dobrze wycenić swoje umiejętności. Poziom zarobków zależy od wielu czynników takich jak doświadczenie zawodowe, znajomość branży czy kompetencje miękkie. Oczywiście pracodawca zapłaci więcej, jeśli ktoś reprezentuje deficytowy zawód.

  1. Sprawdź benefity

Wysokość wynagrodzenia powinna być uzależniona także od warunków pracy. Z tego względu na rozmowie kwalifikacyjnej, koniecznie dopytujmy o to, czy praca wiąże się z koniecznością odbywania wyjazdów służbowych lub stawiania się w biurze również w weekendy.

Ciężkie warunki pracy, a także duża odpowiedzialność zawodowa to argumenty, które przemawiają za wyższym wynagrodzeniem. Poza wysokością zarobków musimy brać pod uwagę to, czy pracodawca zapewnia zaplecze socjalne, a jeśli istnieje system premiowy, to czy jest on przejrzysty.

Co można negocjować poza wypłatą?

W końcu negocjacjom podlega wiele kwestii, takich jak np. forma umowy, zniżki pracownicze, ubezpieczenie emerytalne lub zdrowotne, elastyczne godziny pracy czy bezpłatne posiłki. Niektórzy cenią dodatkowe dni wolne od pracy, zniżki na siłownie czy kino, a także dofinansowywanie kursów, szkoleń, a nawet hobby pracownika.

Zostaw komentarz