umiejętności w CV
Umiejętności w CV są ważne

„Umiejętności” w CV są jednym z niezwykle istotnych elementów składowych całości dokumentu. Sekcja „umiejętności” jest miejscem, na które rekruter zwraca szczególną uwagę. Często obszar „umiejętności” decyduje o powodzeniu rekrutacji, gdyż na etapie wyboru odpowiedniego kandydata do pracy to właśnie tu wędruje wzrok pracodawcy/rekrutera.

„Umiejętności” mogą stać się kartą przetargową i szansą na wyróżnienie się wśród innych kandydatów. Dzięki tej sekcji można pozostawić innych kandydatów w tyle. Pytanie zasadnicze, w jaki sposób opisać te elementy, aby odnieść sukces i zdobyć wymarzoną pracę?

Przygotowanie sekcji „umiejętności” najlepiej rozpocząć jeszcze zanim zaczniemy tworzyć cały dokument aplikacyjny. To pozwoli nadać mu odpowiedni kształt i ukierunkować odpowiednio rekrutera, aby wybrał właśnie to CV.

Warto na początek przeanalizować swoje umiejętności pod kątem przydatności w pracy. Zazwyczaj, jako kandydat starasz się o konkretną posadę, w związku z tym warto wziąć pod uwagę ogłoszenie, na które aplikujesz. Nie warto posługiwać się utartymi zwrotami, które niewiele wniosą do aplikacji. Przykładowo, jeżeli w treści ogłoszenia pojawia się wymóg bardzo dobrej znajomości Excela, a Ty jako kandydat do pracy taką posiadasz, nie pisz zwyczajnie „bardzo dobra znajomość Excela”. Bardziej skup się na opisaniu konkretnych umiejętności np. tworzenie tabel przestawnych, tworzenie makr, Visual Basic itp. To daje konkret, którego oczekuje pracodawca.

Nie należy oznaczać umiejętności, które nie mają większego związku z wymaganiami zawartymi w ofercie pracy. Jeżeli nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy kategorii B, to nie ma sensu wpisywanie tejże umiejętności do treści CV. Chyba że ogłoszenie o pracę np. na stanowisko przedstawiciela handlowego wymaga posiadania umiejętności kierowania pojazdem, bo na tym w głównej mierze opiera się praca przedstawiciela, aby swobodnie mógł dotrzeć do klienta. Unikać należy ogólników i tzw. „lania wody”. Warto z kolei skupić się na konkretach i twardych kompetencjach jak np. umiejętność tworzenia szat graficznych w Photoshopie, czy analiza aukcji w AdWords.

Dobrym elementem jest podkreślenie swoich cech, które mogą mieć wpływ na jakość pracy m.in. punktualność, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, współpraca z zespołem itp.

Aplikując na konkretne stanowisko pracy, zwróć uwagę na wymagania opisane w ogłoszeniu. Odpowiedz poniekąd na nie, przypisując swoje umiejętności pod kryteria pracodawcy. Aby jeszcze mocniej zaznaczyć się w pamięci rekrutera, można sprawdzić inne podobne ogłoszenia na podobne stanowiska pracy i wyciągnąć jeszcze więcej wymagań, pod które można podpiąć swoje umiejętności. Istotne jest, aby nie rozpisywać się zanadto, tylko hasłowo, ale konkretnie.

Zostaw komentarz