list motywacyjny
List motywacyjny dla handlowca – praktyczne wskazówki

Względy formalne

Jeśli w ofercie pracy jest wyraźnie napisane, że pracodawca oczekuje listu motywacyjnego, to lepiej przyłóż się do tego zadania. W końcu za pośrednictwem takiej formy przekazu możesz zaprezentować w pewnym stopniu swoje zdolności sprzedażowe. Warto pamiętać również o formalnych kwestiach takich jak np. długość dokumentu. Oficjalnie przyjmuje się, że wystarczy tekst na jedną stronę (około 2000 znaków).

Poza tym zastosuj się do zasad, które obowiązują również przy pisaniu CV – dokument musi być przejrzysty. Unikaj dużych bloków tekstu – postaraj się raczej podzielić go na krótsze sekcje. Wybierz też standardową czcionkę. Twój list motywacyjny ma być przyjemny w odbiorze.

Treść

Po pierwsze, unikaj oklepanych sloganów. To, co najistotniejsze w liście motywacyjnym, to pokazanie, że właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Jakie informacje warto zatem zamieścić w liście motywacyjnym?

Wspomnij o sukcesach

W pierwszej kolejności, możesz podkreślić, w czym się specjalizujesz. Napisz jakie branże znasz najlepiej, a także czy dotychczas współpracowałeś z klientami biznesowymi lub zagranicznymi. W liście motywacyjnym koniecznie musisz nawiązać do największych osiągnięć sprzedażowych. W celu zaprezentowania swoich sukcesów warto użyć liczb i konkretnych przykładów. Wartości można przedstawić np. w formie procentów lub wykresu. Osiągnięciem godnym zainteresowania jest również zdobycie tytułu pracownika roku czy zwiększenie sprzedaży na podległym terenie.

Kluczowe umiejętności

Napisz jakie cechy sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem. Uważasz, że wyróżniasz się z tłumu? Koniecznie uzasadnij taką wypowiedź. Poza tym bardzo istotne jest opisanie swoich kompetencji w kontekście oczekiwań pracodawcy, zawartych w ogłoszeniu o pracę.

Motywacja i obietnica

Wspomnij nie tylko o tym, dlaczego chcesz zatrudnić się danej firmie, ale też, jakie profity z tego tytułu będzie mieć potencjalny pracodawca. Stosuj język korzyści.

Jakie zwroty warto zastosować:

„Moją specjalnością jest…”
„Zaproponowałem rozwiązanie polegające na…”
„Dzięki tym doświadczeniem miałem okazje nauczyć się…”
„Potrafię wykonać…”
„Przełożeni i współpracownicy cenią mnie za…”

Zostaw komentarz