Osoby, które już pracowały, zazwyczaj mają ułatwioną pracę przy przygotowaniu listu motywacyjnego. Ci, którzy tego doświadczenia jeszcze nie mają, nie muszą być na straconej pozycji. Każdy z nas kiedyś zaczynał przygodę na rynku pracy.
Brak doświadczenia nie jest przeszkodą, gdy w umiejętny sposób przedstawione zostaną Twoje umiejętności, zainteresowania i działania podjęte w celu zdobycia doświadczenia.
Co zrobić, aby zwrócić uwagę pracodawcy na Twoją kandydaturę pomimo braku doświadczenia. Przede wszystkim warto wykorzystać to, co może być pomocne w zdobyciu angażu. Jeśli masz na koncie praktyki lub staże opisz to. Jednak niech to nie będzie prosta formuła „odbyłem(am) praktyki w agencji reklamowej”. Takie zdanie nic rekruterowi nie mówi ani na Twój temat, ani na temat tego, jakie umiejętności zostały nabyte.
Opisz dokładnie, za co odpowiadałeś(aś), jakie kompetencje rozwinęły się dzięki udziałowi w praktyce, co udało się osiągnąć oraz jak Twoja osoba została oceniona i jak sobie poradziła w trudnych sytuacjach.
Używanie utartych zwrotów „jestem osobą kreatywną, odporną na stres” itp. jest znane rekruterom niemal na pamięć. Nie pisz tego pod żadnym pozorem. Raczej staraj się to udowodnić, podając konkretne przykłady. Mogą temu posłużyć wydarzenia, przy których organizacji pracowałeś(aś), praca w fundacji jako wolontariusz, czy podczas praktyk. Jeśli masz na koncie drobne prace dorywcze w sezonie, także możesz je wykorzystać w kompetencyjnym podsumowaniu. Praca dorywcza w gastronomii zazwyczaj wymaga odpowiednich uwarunkowań interpersonalnych. Sama obsługa klienta wymaga konsekwencji w działaniu, wytrwałości i odporności na stres. Jest to więc najlepsza prezentacja wychodząca poza suche schematy.
Jeśli się interesujesz np. social media i ogólnie pojętym marketingiem internetowym i w tym obszarze chcesz się rozwijać, wejdź na wyższy poziom sprzedaży swojej osoby, jako idealnego kandydata. Dobrze w takim wypadku posłużyć się twardymi danymi w tym zakresie. Może to być fanpage prowadzony przez Ciebie, który dzięki dobremu zarządzaniu w krótkim czasie zyskał wielu obserwujących i zaangażowanych uczestników. Może to być także blog, najlepiej stworzony samodzielnie i wypozycjonowany samodzielnie. Może to być w końcu link do portfolio z grafikami pokazujące znajomość Photoshopa. To da Ci przewagę nad wszystkimi innymi osobami bez doświadczenia, które w liście motywacyjnym zawierają tylko i wyłącznie nic nieznaczące stwierdzenia.