Listy motywacyjne są coraz rzadziej wymagane przez pracodawców. Jeśli jednak oferta pracy zawiera już wzmiankę na temat listu motywacyjnego, to postarajmy się podejść do tematu na poważnie i z pomysłem.
Czy wypada mówić o niezbędnych elementach tego typu dokumentów? Z pewnością możemy wyróżnić kilka części zawierających formalne informacje. Warto pamiętać, by do listu motywacyjnego wpisać:
- Datę i nagłówek, a z lewej strony zamieszczamy nasze dane.
- Adresata ‒ dzięki temu pokażemy, że nie wysyłamy aplikacji masowo do przypadkowych firm.
- Nazwę stanowiska, o które się ubiegamy. Można też podać numer referencyjny ogłoszenia rekrutacyjnego. W końcu takie detale się przydają, zwłaszcza jeżeli pracodawca poszukuje pracowników do różnych działów.
Poza tym, elementy, których nie może zabraknąć w dobrym liście motywacyjnym to:
- Opis kandydata ‒ powinien zawierać osiągnięcia i kompetencje związane ściśle z daną ofertą pracy. Tutaj kluczową rolę odgrywają argumenty, poprzez które przekonasz pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem.
- Uzasadnienie ‒ warto opisać, czemu chcemy pracować dla danej firmy, czy na określonym stanowisku. Tutaj powinniśmy wspomnieć o tym, co najbardziej nas motywuje do zatrudnienia się akurat u tego pracodawcy.
Czego unikać w listach motywacyjnych?
- Oklepanych sformułowań np. o tym, że zachwyca nas prestiż firmy.
- Kopiowania treści CV ‒ pamiętajmy, że list nie jest kopią CV. To dwa różne dokumenty, które powinny się uzupełniać. Tworząc te dwie aplikacje, koniecznie zadbajmy o to, by pasowały do siebie pod względem graficznym.
- Zamieszczanie danych, które nie mają nic wspólnego z danym ogłoszeniem rekrutacyjnym. W końcu nie musimy opisywać wszystkich doświadczeń, a jedynie te, które przydadzą się na nowym stanowisku.