kłamstwa w CV
Jakie kłamstwa są najczęściej powtarzane w CV?

Ubarwianie CV to dość powszechna praktyka, z którą spotyka się ponad 80% rekruterów. W jakich kwestiach kandydaci najczęściej mijają się z prawdą? Rekruterzy zdecydowanie wskazują tutaj na znajomość języków obcych, którą jest bardzo łatwo zweryfikować. Dobrze zatem przyłożyć się do rzetelnego opisania swojego poziomu języka. Jeśli jest on tylko podstawowy, to nie warto tego zamieszczać w aplikacji. Najlepszym potwierdzeniem znajomości języków będą certyfikaty.

Kandydaci często kłamią również co do doświadczenia zawodowego. Wiele osób próbuje ukrywać luki w życiorysie zawodowym. Zdarza się również, że osoby poszukujące pracy „wydłużają” okres zatrudnienia i zamiast wpisać np. że pracowali w danej firmie od listopada 2017 roku do stycznia 2018 roku, zamieszczają informację, iż ich angaż trwał od 2017 do 2018. Pamiętajmy, że potencjalny pracodawca zawsze może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego staż pracy, takiego jak np. świadectwo pracy czy umowa zlecenia.

Częstym kłamstwem w CV pozostaje też upiększanie swoich umiejętności. Jeśli w ogłoszeniu o pracę jest mowa np. o biegłej obsłudze Excela, to prawdopodobnie na którymś z etapów rekrutacji, będzie przeprowadzony sprawdzian z tego programu. Nagminne kłamstwa zdarzają się także w zakresie umiejętności miękkich, ale wnikliwy rekruter jest w stanie bardzo szybko wyłapać takie rzeczy za pomocą testów kompetencyjnych.

Wielu bezrobotnych zamieszcza w CV nieprawdziwe informacje na temat swojego hobby.  Oryginalne pasje na pewno wzbudzą zainteresowanie rekrutera, a poza tym można akurat wstrzelić się w branżę, która jest konikiem pracodawcy.

Skutki kłamania w CV

Oczywiście między lekkim podkoloryzowaniem a poważnym kłamstwem w CV jest duża różnica. Kłamstwo w życiorysie zawodowym może być traktowane jako wykroczenie, a jeśli ktoś dopuszcza się fałszowania dokumentów, takich jak np. dyplom ukończenia studiów, to można mówić o przestępstwie.

Pamiętajmy, że kłamstwo nie popłaca. Mijanie się z prawdą w CV sprawia, że rozmowy kwalifikacyjne przebiegają w napiętej atmosferze, kandydaci bardziej się stresują i są narażeni na kompromitację. Jeśli nieuczciwość wyjdzie na jaw w czasie rekrutacji, to możemy mieć pewność, że nie będziemy mieli szans na pracę w danej firmie. Nawet jeśli dostaniesz wymarzoną posadę, ale nie będziesz sobie radzić, to współpracownicy mogą się szybko zorientować, że coś jet nie tak. Brak samodzielności jest odbierany jako przejaw niekompetencji.

Zostaw komentarz