jakie zainteresowania wpisać do CV
Zainteresowania w CV mogą pomóc lub zaszkodzić

Z pozoru nieistotna sekcja w CV zwana zainteresowaniami, może mieć ogromny wpływ na przebieg procesu rekrutacji. W przypadku opisu zainteresowań są dwie szkoły: jedni twierdzą, że jest to bardzo ważny element składowy całości dokumentu aplikacyjnego, inni, iż jest to zbędny wypełniacz miejsca.

Z naszej perspektywy jest to czynnik, który wręcz może pomóc kandydatowi w zdobyciu wymarzonego miejsca pracy. Zainteresowania umiejętnie opisane mogą częściowo pokrywać się z życiem zawodowym, bądź także wymaganiami, które zawarte są w ogłoszeniu o pracę.

Istotne jest, aby opisać je w taki sposób, by wzbudzić zainteresowanie pracodawcy. Oczywiście nie chodzi o to, żeby ubarwiać rzeczywistość, a pisać zgodnie z prawdą, jednak nie typowo jak w 90% przypadków. W większości dokumentów CV w sekcji „Zainteresowania” można znaleźć banalny opis: książki, filmy, muzyka, sport. Co to mówi o kandydacie? Niewiele. A zapytany wprost o to, jaką książkę czyta, czy o ulubionego autora nie potrafi się do tego ustosunkować. Gorzej, jeśli w procesie rekrutacji pracodawca dowiaduje się, że ten sport, to w zasadzie interesuje go w telewizji…

Skoro interesujesz się literaturą, podaj konkretny nurt, jeśli jest to sport, także możesz podać konkretnie np. jazda na nartach lub kajakarstwo. Czasami rekruterzy na podstawie Twoich zainteresowań potrafią określić zestaw cech, którymi charakteryzuje się kandydat i czym może się wykazać w trakcie pracy. Biorąc pod uwagę np. sport, to jego rodzaj może być dla rekrutera kluczowy, jeśli chodzi o rywalizację, umiejętności analityczne, przywódcze, czy pracę w grupie lub podejście do ryzyka. Jeśli ktoś lubi sporty ekstremalne oznaczać to może, że nie boi się ryzyka i jest odważny, szachy – umysł analityczny, a np. taniec towarzyski – umiejętność kooperacji w grupie i łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Najgorsze co może zrobić kandydat to napisać nieprawdę. Popisując się zainteresowaniami bez pokrycia, narażasz się na śmieszność w momencie konfrontacji. Może bowiem okazać się, że rekruter przypadkiem interesuje tym samym i zechce poruszyć ten temat. Jeśli wykażesz się ignorancją i nieznajomością tematu, który wpisany został w treść CV, wiele stracisz w oczach rekrutera. Może to także być równoznaczne z przekreśleniem twojej szansy na zdobycie zatrudnienia.

Podkreśl zainteresowania, które mogą być Twoją mocną stroną i są bezpośrednio związane z pracą. Starając się o zatrudnienie, doskonale wiesz jakie wymogi formalne stawiane są przed kandydatem. Jeśli przypadkiem wpisują się one lub któreś z nich w obszar Twoich zainteresowań – wykorzystaj to! Możesz przecież być fanem marketingu internetowego, mieć swój autorytet w tej dziedzinie, czytać dużo na ten temat i badać obszar. Jeśli rekruter nawiążę do tego podczas rozmowy, możesz mieć pewność, że jest to swoista karta przetargowa, gdy aplikujesz np. na stanowisko Specjalisty ds. marketingu internetowego.

Zostaw komentarz