struktura curriculum vitae
Struktura CV – 8 sekcji, które w profesjonalny sposób budują Twoje curriculum vitae

Dane osobowe

Niezbędnym elementem każdego CV są dane osobowe. Imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, telefon czy adres mailowy – to podstawowe informacje, dzięki którym potencjalny pracodawca wie z kim ma do czynienia i może się z Tobą skontaktować.

Zdjęcie

Umieszczać zdjęcie w CV czy nie? Zdania kandydatów do pracy są w tej kwestii podzielone. W końcu to kwalifikacje zawodowe powinny decydować o tym, czy otrzymamy angaż. Zdanie rekruterów jest nieco inne – wolą jednak aplikacje z fotografią, która często mówi więcej niż słowo pisane. Zdjęcie często traktowane jest tak jak dane osobowe, przedstawia rekruterowi z jaką osobą ma do czynienia. Ponadto potrafi przedstawić kandydata od profesjonalnej strony. Pamiętaj jednak, że zdjęcie nie jest wymaganym elementem CV. Jeśli nie posiadasz profesjonalnej fotografii, lepiej nie umieścić jej wcale. Nieodpowiednim zdjęciem można uzyskać odwrotny efekt od zamierzonego.

Podsumowanie zawodowe

Jedną z najważniejszych informacji, którą rekruter chce pozyskać, jest doświadczenie zawodowe kandydata. Ponieważ skanowanie CV zaczyna przeważnie od samej góry, dlatego umieszczenie kluczowych umiejętności oraz osiągnięć zawodowych w początkowej części Twojej aplikacji jest strzałem w dziesiątkę. Krótka informacja przedstawiająca właśnie Ciebie jako osobę, która powinna zostać zatrudniona, nie tylko ułatwi rekruterowi pracę, ale także może skutecznie wyróżnić Cię na tle pozostałych aplikacji. Okazuje się bowiem, że wciąż niewielu kandydatów umieszcza profil zawodowy w CV.

Doświadczenie zawodowe

Nazwa firmy, stanowisko, okres, w którym pracowałeś oraz pełnione obowiązki – to elementy, które powinieneś zawrzeć w tej sekcji CV. Umieszczaj je zgodnie z zasadą odwróconej chronologii – zacznij od Twojego ostatniego miejsca pracy.

Jak przedstawić swoje doświadczenie zawodowe? Zamiast używać ogólnych sformułowań, zastosuj konkrety. Jeśli aplikujesz na stanowisko handlowe, zamiast pisać standardowe “sprzedaż b2b” czy “pozyskiwanie klientów kluczowych”, napisz raczej, ilu klientów udało Ci się pozyskać. Jeśli stworzyłeś kampanię marketingową, napisz jakie były jej wyniki, i jak firma na tym zyskała. Dane przedstawiaj najlepiej w liczbach, procentach i faktach.

Edukacja

Nazwa uczelni/ szkoły, kierunek, specjalność, uzyskany tytuł, a także okres, w którym zdobyłeś wykształcenie – to informacje, które powinny znaleźć się w sekcji CV dotyczącej wykształcenia, które uzyskałeś. Jeśli kontynuujesz edukację, zaznacz, że nadal się uczysz.

Umiejętności

W tej sekcji powinny znaleźć się wszelkie kompetencje twarde, takie jak: obsługa programów, wiedza specjalistyczna, znajomość języków czy prawo jazdy – czyli takie, które można potwierdzić, certyfikatami, dyplomami, a także podczas rozmowy kwalifikacyjnej.  Tutaj również możesz wpisać kompetencje miękkie, np. kreatywność, odporność na stres, zarządzanie czasem. Warto jednak poprzeć je konkretnymi przykładami z życia zawodowego.

Zainteresowania

W sekcji tej przedstawiasz rekruterowi swoje zainteresowania i pasje. To tutaj może on dowiedzieć się również, jak spędzasz wolny czas. To tutaj wpisujesz, co Cię naprawdę interesuje. Jeśli lubisz czytać książki, rozwiń jaka literatura znajduje się w kręgu Twoich zainteresowań. Samo “czytanie książek” jest zbyt ogólnym określeniem. Jeśli Twoje zainteresowania wiążą się również z tematyką zawodową, zyskasz dodatkowy plus. Będzie to oznaczało, że praca jest Twoją prawdziwą pasją. A pracownik, który wykonuje pracę, która go kręci jest niezwykle cenny dla każdego pracodawcy.

Klauzula CV

Nie można również zapomnieć, że w stopce naszego curriculum vitae, musi znaleźć się klauzula o ochronie danych osobowych. Aktualna klauzula CV (2017) brzmi następująco:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).”

Prawidłowo zapisana klauzula zgodnie z polskim prawem, pozwala na użycie Twoich danych do celów rekrutacji.

Zostaw komentarz