jak napisać CV
Jak stworzyć profesjonalne CV, które da Ci pracę – 4 proste zasady

CV – curriculum vitae (z łac. bieg życia), jest dokumentem, wysyłanym przez kandydata ubiegającego się o zatrudnienie. Jest ofertą składaną pracodawcy w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Profesjonalne CV jest przepustką do udziału w procesie rekrutacji. Nieodpowiednio sporządzone – nie wzbudzi zainteresowania a nawet sprawi, że rekruter odrzuci naszą kandydaturę. Jeśli zależy Ci na stworzeniu CV, które da Ci pracę, musisz postawić się na miejscu rekrutera. Świadomość tego, w jaki sposób osoba prowadząca rekrutację przegląda życiorys zawodowy kandydata, podniesie Twoje szanse na zatrudnienie.

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie

Decyzja o tym, czy jesteś atrakcyjnym kandydatem na dane stanowisko, zapada w ciągu paru pierwszych sekund. Nawet jeśli jesteś doskonałym specjalistą, ale nie wzbudzisz zainteresowania rekrutera, stracisz swoją szansę na pracę. Każdy rekruter przegląda na co dzień ogromne ilości dokumentów aplikacyjnych, dlatego nie ma czasu na czytanie ich od deski do deski. Przejrzystość Twojego CV sprawi, że osoba rekrutująca szybko znajdzie interesujące ją informacje. Twoim zadaniem, jest przedstawić je w taki sposób, aby podczas skanowania dokumentu, rekruter szybko wyłapał Twoje kluczowe kompetencje zawodowe i zatrzymał się przy nich na dłużej.

CV indywidualnie dostosowane do stanowiska

Treść, którą umieszczasz w CV, ma sprawić, że rekruter stwierdzi, że jesteś interesującym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Dlatego ważne jest, aby treść swojego curriculum vitae, dopasować do danej oferty pracy. Rekruter, który dokonuje selekcji CV, ma w swojej głowie obraz idealnego kandydata. Dlatego, nawet jeśli posiadasz bardzo szeroki wachlarz umiejętności i kompetencji, to skup się na wypisaniu tych, które faktycznie będziesz mógł zastosować na danym stanowisku, bo są one oczekiwane przez Twojego potencjalnego pracodawcę. Wpisanie wszystkich posiadanych umiejętności, tylko utrudni rekruterowi pracę. Będzie to świadczyć również o tym, że mogłeś niezbyt dokładnie przeczytać ogłoszenie, a nawet że wysyłasz CV, bez głębszej analizy stanowiska oraz stawianych na nim wymagań.

Przedstaw konkrety

Skup się na możliwie jak najbardziej konkretnym zaprezentowaniu siebie. Unikaj zbyt ogólnych sformułowań i sloganów. W tym wypadku mniej może znaczyć lepiej. Zamiast szeroko opisywać, czym zajmowałeś się w poprzedniej pracy, skup się na konkretach. Jeśli w swojej poprzedniej pracy zajmowałeś się realizowaniem pewnych projektów – wskaż w liczbach bądź faktach, jakie były faktyczne rezultaty Twojej pracy i jaką wartość dzięki temu wniosłeś do firmy. Pamiętaj także, żeby swoje doświadczenie zawodowe przedstawić w formie odwróconej chronologii – jako pierwsze wpisz stanowisko pracy, na którym dotychczas byłeś zatrudniony.

Szablon CV

Każde CV powinno przedstawić rekruterowi: dane osobowe, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, zdobyte wykształcenie, posiadane kompetencje twarde i miękkie, odbyte kursy i szkolenia, otrzymane certyfikaty i dyplomy, czy też zainteresowania. Odpowiednio skonstruowane CV i przejrzysty szablon, zagwarantują przyjazne aspekty wizualne oraz sprawią, że rekruter w łatwy i szybki sposób odnajdzie interesującego go informacje na Twój temat.

Wzór CV warto dostosować m.in. do branży, w której ubiegasz się o zatrudnienie. Inną kolorystykę zastosować mogą kandydaci, którzy wysyłają CV do działu księgowości, inną natomiast, jeśli aplikują do agencji marketingowej. Pamiętaj, że zarówno CV, jak i list motywacyjny, powinny być ubrane w szablon o tym samym stylu. Spójność wizualna będzie liczyła się na Twój plus. Profesjonalnie wyglądające dokumenty aplikacyjne, wpływają na budowanie wizerunku kandydata w oczach rekrutera. Jeśli nie wiesz, jak zbudować swoje CV – podpowiemy Ci – skorzystaj z darmowych profesjonalnych wzorów dokumentów aplikacyjnych – kreator CV (kliknij tutaj).

Zostaw komentarz